FANDOM


Czarna Perła – okręt piracki, należący do kapitana Jacka Sparrowa. Wcześniej Zła Wiedźma (Wicked Wench). Jest to trójmasztowy galeon o czarnych żaglach.

HistoriaEdytuj

Statek, wówczas jako Zła Wiedźma, służył piratom. Podczas walki z Armando Salazarem, jej kapitan zginął, a dowództwo objął Jack Sparrow, wciągając Salazara do Diabelskiego Trójkąta i uciekając mu. Później, w nieznany sposób, Jack znalazł się na służbie u Cutlera Becketta, dyrektora Kompanii Wschodnioindyjskiej. Kiedy Jack odmówił przewozu niewolników i potajemnie uwolnił ich, Beckett uznał go za pirata i spalił Wiedźmę. Jack umówił się wówczas z Davym Jonesem, że w zamian za wyciągnięcie statku z głębin, Jack po trzynastu latach dowodzenia miał udać się na stuletnią służbę na pokładzie Latającego Holendra. Wyciągnięty z wody statek został przemianowany na Czarną Perłę. Hector Barbossa, pierwszy oficer Jacka, spytał go o kurs na Isla de Muerta, miejsce ukrycia legendarnego skarbu Azteków. Kiedy Jack wskazał mu drogę, Barbossa zaplanował bunt i zostawił Jacka na bezludnej wyspie, a sam ogłosił się kapitanem. Przez dziesięć lat, kiedy kapitanem był Barbossa, owiana legendą Czarna Perła była znana jako najszybszy okręt na Karaibach, a jej załoga jako najokrutniejsi piraci. Kiedy Jack zdjął klątwę Azteków i zabił Barbossę, ponownie objął stery Czarnej Perły. Wówczas Davy Jones zaczął domagać się spłaty długu. Jack próbował za wszelką cenę wymigać od spłaty długu. Zostawił Jonesowi Willa Turnera w zastaw, szukając dziewięćdziesięciu siedmiu dusz, którymi mógłby zastąpić swoją własną. Tymczasem wciąż poszukiwał serca Davy'ego Jonesa, dzięki któremu mógłby stać się nieśmiertelny i zostać kapitanem Latającego Holendra. Jego plan się nie udał, a on sam, razem z Perłą, został zatopiony przez Krakena.

Kiedy Jack i Czarna Perła znaleźli się w Luku Davy'ego Jonesa, Barbossa, Will i Elizabeth udali się na wyprawę, aby go uratować. Kiedy razem wydostali się z Luku, Barbossa i Jack wspólnie dowodzili okrętem. Po bitwie na wirze Calypso, Perła zacumowała na Tortudze. Tam Barbossa podstępem przejął Perłę.

I znów dowództwo na statku przejmuje Barbossa. Jakiś czas później zostają jednak zaatakowani przez Zemstę Królowej Anny, którą dowodzi Czarnobrody. Perła za sprawą magicznej szabli Czarnobrodego obraca się przeciwko swojej załodze. Piraci na jej pokładzie są atakowani i związywani przez takielunek statku. Jedna z lin łapie za nogę Barbossę, więc ten ją sobie odcina i nieznany sposób ucieka. Po wszystkim Czarnobrody tak jak inne pokonane przez siebie statki, zamyka Perłę w butelce i umieszcza w swojej kolekcji. Podczas poszukiwania trójzębu posejdona Barbossa za pomocą szabli, którą odebrał Czarnobrodemu, uwalnia Perłę z butelki. Dowódzctwo odzyskuje Sparrow.

CiekawostkiEdytuj

● Podczas gdy Barbossa dowodził Perłą po raz pierwszy, jej żagle były zniszczone i postrzępione. Jednak gdy po raz drugi przejął okręt, jego żagle były w idealnym stanie.

● Pod pokładem Perły znajduje się magazyn, gdzie znajduje się m. in. rum.

● Czarna Perła ma 32 działa.

● Przed bitwą na wirze Calypso Perła została wybrana na okręt flagowy piratów.

● Bandera Perły to tak naprawdę bandera Barbossy, która z kolei w rzeczywistości była banderą Jacka Rackama.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.