FANDOM


Kompania Wschodnioindyjska (ang. East India Trading Company) — brytyjska korporacja handlowa. Miała na celu handel z Indiami, prowadziła także handel i sprawowała faktyczną kontrolę nad Karaibami. Dysponowała potężną flotą. Jej zarządcą był lord Cutler Beckett.

HistoriaEdytuj

Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska (ang. British East India Company) została założona w 1600 roku. Otrzymała od królowej Elżbiety I monopol na handel z Indiami Wschodnimi. W praktyce Kompania miała bardzo szerokie uprawnienia, włącznie z prawem do utrzymywania własnej armii, prowadzenia niezależnej polityki, wypowiadania wojny itp., i w rzeczywistości kontrolowała Indie. W XVII wieku Kompania zaczęła prowadzić działalność także w Chinach i w Indochinach. W 1813 roku zniesiono monopol na handel z Indiami, a w 1833 na handel z Chinami. Po powstaniu sinpajów w 1858 roku Kompania utraciła kontrolę nad Indiami, a w 1874 została ostatecznie zlikwidowana.

Piraci z KaraibówEdytuj

Działalność Kompanii sięgała poza Indie, między innymi na Karaiby. Jej zarządcą był lord Cutler Beckett. Dla Kompanii pracował Jack Sparrow, będąc kapitanem statku "Zła Wiedźma. Jack odmówił Beckettowi przewozu niewolników i uwolnił ich. Kompania przejęła władzę na Karaibach. Gubernator Swann został obalony. Kompania wypowiedziała wojnę piratom, chcąc całkowicie wyeliminować ich z Morza Karaibskiego. Lord Beckett chciał także osobiście zemścić się na Jacku. Kompania kolaborowała z singapurskim piratem, Sao Fengiem, a następnie zdradziła go i zaatakowała jego statek. Dzięki Jamesowi Norringtonowi Beckett zdobył serce Davy'ego Jonesa i, szantażując go, przejął kontrolę nad Latającym Holendrem, powierzając go swojej prawej ręce, Ianowi Mercer. Po bitwie na wirze Calypso flota Kompanii została rozgromiona, a Cutler Beckett zginął. Dalsze losy Kompanii nie są znane, prawdopodobnie wycofała się z Karaibów.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.