Piraci z Karaibów Wiki
Advertisement


"Latający Holender" (ang. "Flying Dutchman") – statek widmo, dowodzony przez Davy'ego Jonesa, a następnie przez Willa Turnera. Miał służyć przewożeniu dusz zmarłych do Luku Davy'ego Jonesa. Miał zdolność zanurzania się pod wodę. Członkowie załogi stopniowo obrastali w morskie stworzenia, powoli tracąc ludzką postać, aż wreszcie stawali się częścią statku.

Historia[]

Klątwa[]

Kapitanem "Latającego Holendra" był Davy Jones. Statek służył mu do przewożenia dusz na "drugą stronę", którą to misję powierzyła Jonesowi jego kochanka, bogini Calypso. Gdy po dziesięciu latach Jones poczuł się zdradzony przez Calypso, "Holender" stał się obłożonym klątwą okrętem pirackim.

Przez wiele lat "Latający Holender" żeglował po morzach i oceanach, często przynosząc zagładę innym statkom. Davy Jones używał go do wzywania Krakena. Jones zawarł układ z Jackiem Sparrowem. Jones miał podnieść "Czarną Perłę" z dna morza. W zamian, po trzynastu latach, Jack miał udać się na stuletnią służbę na "Latającym Holendrze". Po upływie wyznaczonego czasu Davy Jones wysłał Billa "Rzemyka" Turnera na Perłę, by ten przypomniał Jackowi o warunkach umowy. Podczas spotkania z Davym, Jack obiecał, że, w zamian za zwolnienie ze służby, w ciągu trzech dni zrekrutuje do załogi sto dusz. W zastaw zaoferował Willa. Jones zgodził się na te warunki. W czasie pobytu na pokładzie Holendra Will poznał swojego ojca. Ukradł Davy'emu Jonesowi klucz do skrzyni i uciekł ze statku. Dotarł na Isla Cruces, gdzie znajdowała się Skrzynia Umarlaka. Między nim, Jackiem a Norringtonem wywiązała się walka, w wyniku której serce trafiło do Norringtona, a pustą skrzynię zdobyli członkowie załogi Holendra. Davy Jones podejrzewał Jacka o kradzież serca i wysłał Krakena do ataku na "Czarną Perłę". Mimo heroicznej walki z bestią, w końcu Jack Sparrow został pożarty przez Krakena i trafił do Luku Davy'ego Jonesa.

Służba Kompanii Wschodnioindyjskiej[]

Lord Cutler Beckett zdobył serce, dzięki któremu zyskał władzę nad Davym Jonesem i jego okrętem, który od tej pory miał służyć Kompanii Wschodnioindyjskiej do walki z piratami. Ostatecznie jednak, Davy Jones został zabity przez Jacka Sparrowa, który przebił jego serce ręką prawie nieżywego Willa Turnera. Tym samym uratował Willowi życie i uczynił go nowym kapitanem Latającego Holendra, który od tej pory znów służył do przewożenia dusz.

Cechy "Holendra"[]

Holender

"Latający Holender" ma w filmie kilka specyficznych cech. Może pływać pod wodą, a wszyscy członkowie jego załogi deformują się i zamieniają się częściowo w różne morskie stworzenia, a z czasem tracą własną wolę i przyrastają do pokładu, stając się tym samym częścią statku. Ten także potrafi błyskawicznie wynurzać się z wody, co zostało wykorzystane kilka razy do nagłego ataku.  W załodze "Holendra" znajdowali się często marynarze, którzy dostali się do niewoli po przegranej bitwie z nim. Wówczas Davy Jones dawał im wybór: śmierć lub odwleczenie jej poprzez 100 lat służby na "Latającym Holendrze".

Wygląd[]

"Latający Holender" był galeonem. Pod dowództwem Jonesa, statek obrośnięty był wodorostami i pąklami. Członkowie załogi, wraz z czasem stawali się częścią okrętu "wtapiając się" w burty lub ściany statku. Żagle "Holendra" były białe, jednak ze względu na częste przebywanie pod wodą, postrzępiły się, "obrosły" wodorostami i przybrały szaro - zieloną barwę. Działa statku ukryte były w rzeźbionych w burcie "paszczach", które otwierając się, umożliwiały wysunięcie armat. Dopiero pod dowództwem Willa Turnera, okręt przybrał swój pierwotny wygląd, tzn. jego żagle ponownie stały się białe, a pod usuniętą warstwą wodorostów i mułu ukazały się dotąd niewidoczne złocenia. Także otwory działowe przybrały wygląd nie potworów, ale zwierząt np. lwów lub ryb. Gdy Will przejął obowiązek przewożenia dusz, "Holender" znowu powrócił do swojej pierwotnej formy, aby po zdjęciu klątwy powrócić do swojego oryginalnego wyglądu. Na rufie statku widnieje jego imię - "Flying Dutchman".

W skład załogi "Latającego Holendra" wchodził m.in. Bill Turner, ojciec Willa Turnera

Ciekawostki[]

  • W kajucie kapitańskiej "Holendra" znajdowały się organy. Davy Jones grał na nich używając macek swojej brody. Także w tej kajucie umieszczono skrzynię zawierającą serce kapitana okrętu.
Advertisement