Piraci z Karaibów Wiki
Advertisement

Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły – amerykański film przygodowy z 2003 roku. Został wyprodukowany przez Jerry'ego Bruckheimera i The Walt Disney Company. Reżyserem jest Gore Verbinski. Film jest pierwszą częścią cyklu Piraci z Karaibów.

Fabuła[]

Nikczemny kapitan "Czarnej Perły", Hector Barbossa jest wraz z załogą objęty klątwą spowodowaną kradzieżą przeklętych azteckich monet. Chcąc ją zdjąć, piraci muszą zwrócić wszystkie monety i złożyć ofiarę krwi posiadacza ostatniej. Piraci urządzają szturm na Port Royal i porywają córkę gubernatora, Elizabeth Swann, wiedząc, że posiada ona ostatni medalion. Tymczasem, kowal - Will Turner zakochany w Elizabeth postanawia ratować ją z rąk piratów. Pomaga mu przy tym były kapitan Perły, Jack Sparrow, który chce podczas misji odzyskać okręt. Kompletuje załogę i na pokładzie ukradzionego statku wyrusza w rejs. W tym czasie, piraci mają dokonać ofiary krwi z Elizabeth. Okazuje się jednak, że klątwa nie zostaje zdjęta, gdyż ostatnim posiadaczem medalionu jest Will Turner, od którego Elizabeth wzięła będąc dzieckiem aztecki medalion. Jack i Will spotykają Barbossę i Elizabeth, po czym rozgrywa się bitwa. Will Turner oddając medalion oznaczony jego krwią zdejmuje klątwę, wobec czego Barbossa ginie postrzelony przez Jacka. Ten zostaje jednak przyłapany przez Jamesa Norringtona i skazany na śmierć za piractwo. Ratuje go Will, który wraz z Elizabeth postanawia wziąć ślub. Jack ucieka i odzyskuje "Czarną Perłę".

Obsada[]

Recenzje[]

Film został w większości pozytywnie oceniony. Zarówno według IMDb, jak i agregatora Metacritic, jest to najlepsza część cyklu.

 • IMDb
  8,0 / 10
 • Rotten Tomatoes (agregator)
  79 / 100
 • Filmweb
  7,7 / 10
 • Metacritic (agregator)
  63 / 100
Advertisement