Piraci z Karaibów Wiki
Advertisement
Piraci z Karaibów Wiki

Tia Dalma – wiedźma i pustelniczka, cielesna postać bogini Calypso. Grana przez Naomie Harris. Postać występująca w filmach: Piraci z Karaibów: Skrzynia Umarlaka i Piraci z Karaibów: Na krańcu świata, gdzie duża część fabuły, zawierająca znaczący zwrot akcji, kręci się wokół niej i jej mocy.

Tia Dalma.jpg

Historia postaci[]

Mało wiadomo o przeszłości Tia Dalmy przed wyjściem Piratów z Karaibów: Na krańcu świata, oprócz jej powiązań z Jackiem Sparrowem. Wiadomo również, że była kochanką Davy'ego Jonesa oraz osobą, która zamieniła go w potwora.

Zanim Trybunał Braci zamknął ją w ludzkim ciele, była boginią Calypso. Jack przyznawał się, że ją znał, kiedy byli nierozłączni. Gdy Calypso została pojmana, piraci okiełznali morze, ale również stali się mniej odporni, nad czym ubolewał Barbossa.

W książkach o przygodach Jacka Sparrowa jest wspomniane, że Tia Dalma zmieniła dziewczynę o imieniu Constance Magilore w kota i że Jack znał ją od czasu, gdy był nastolatkiem.

Biografia[]

Główny artykuł: Piraci z Karaibów: Na krańcu świata

Tia Dalma była kapłanką voodoo, żyjącą w ciemnych i przerażających mokradłach. Kiedyś zabrała kapitanowi Jackowi Sparrow jego słynny kompas siedem lat wcześniej. ale ten znów go wytargował. W Piratach z Karaibów: Skrzynia Umarlaka, Sparrow szuka pomocy u Tia Dalmy, w celu zdobycia informacji na temat Davy'ego Jonesa i Skrzyni Umarlaka. Na wymianę, daje jej Jacka, nieśmiertelną małpę Barbossy. Później Tia Dalma zapewnia schronienie i ocalenie załodze "Czarnej Perły", po pochłonięciu jej przez Krakena. To właśnie Tia Dalma zaproponowała żeglowanie na kraniec świata, by uratować Jacka. Wówczas przedstawiła wskrzeszonego kapitana Barbossę zadziwionym gościom.

Przepowiednia[]

Kiedy Jack Sparrow podarował Tia Dalmie małpę o imieniu Jack, jej nagła zmiana dotychczas niesfornego zachowania w chatce wiedźmy świadczyła o obecności Barbossy, co stało się jasne w chwili, gdy małpa nagle usiadła na szczycie pary butów osoby niewidocznej dla obecnych, znajdującej się w przyległym pomieszczeniu. Tia Dalma przepowiedziała również los Willowi Turnerowi, mówiąc, że został naznaczony przez przeznaczenie, co zostało ostatecznie wyjawione w trzecim filmie. Wyjawiła również chytrze fakt, że Davy Jones wyciął sobie serce dla swojej prawdziwej miłości. Kiedy miała miejsce krótka debata w sprawie, czy Davy'emu chodziło o morze, czy o kobietę, odpowiedziała: „Ta sama historia, różne wersje i wszystkie są prawdziwe, bowiem kobieta ta była jak morze”.

Piraci z Karaibów: Na krańcu świata[]

Główny artykuł: Piraci z Karaibów: Na krańcu świata

Tia Dalma połączyła Barbossę, Willa, Elizabeth i resztę załogi Czarnej Perły w załogę, która miała na celu podróż do Singapuru. Po dotarciu tam i przedarciu się do siedziby Sao Fenga, żeby nabyć mapę nawigacyjną potrzebną do żeglowania na Kraniec Świata i do Skrzyni Davy'ego Jonesa, z trudem wymknęli się z rąk Kompanii Wschodnioindyjskiej. Podczas podróży, Tia Dalma tłumaczyła Pintelowi i Ragettiemu, że Jack Sparrow nie mógł być przywrócony do życia w ten sposób, co Barbossa, ponieważ został zabrany w zaświaty z ciałem i duszą. Kiedy załoga znalazła Sparrowa na wybrzeżu Luku, Tia Dalma zalotnie ripostowała, że Jacka cieszyła swego czasu jej furia. Była to aluzja sugerująca, że niegdyś mogli mieć romantyczne relacje.

Gdy członkowie wyprawy poszukiwali drogi powrotnej do świata żywych, spotkali liczne dusze dryfujące na wodzie. Widzieli oni ojca Elizabeth, który mówił, że czuje się nieżywy i że jest z niej dumny. Tia Dalma zakazała Elizabeth opuszczać statek. Wtedy Will powstrzymał Elizabeth, a Tia Dalma wytłumaczyła, że obowiązkiem Davy’ego Jonesa, jako kapitana "Latającego Holendra", było przewożenie dusz tych, którzy umarli na morzu do krainu umarłych i że raz na 10 lat mógł przybić do brzegu, żeby spotkać się z kobietą, którą kochał. Kiedy nie zjawiła się, gdy przybił do brzegu, porzucił swój obowiązek i stał się potworem. Trzymając w ręku swój naszyjnik w kształcie serca, Tia Dalma wspominała, że Davy był kiedyś człowiekiem.

Prawdziwe powody ożywienia Barbossy i Jacka zostały ujawnione, kiedy okazało się, że obydwaj byli Pirackimi Lordami Sądu Bractwa. Każdy z nich posiadał 9 "talarów" – talizmany, konieczne do uwolnienia Calypso. Tia Dalma ożywiła Barbossę i pomogła Jackowi w ucieczce z Luku, ponieważ byli niezbędni do uwolnienia jej z ludzkiej powłoki. Po przybyciu do Zatoki Wraku, przypomniała Barbossie o swojej mocy przez ściśnięcie jego ręki i chwilowe przywrócenie jej do poprzedniego przeklętego stanu. Ze złością ostrzegła go, że tylko dzięki jej interwencji został ponownie ożywiony i że ma się wywiązać z ich umowy. Wówczas Barbossa zamknął ją w areszcie do czasu, aż miała zostać uwolniona z ludzkiego ciała. Ona i jej skłócony kochanek, Davy Jones, przelotnie znów ujrzeli się podczas tego uwięzienia. Calypso zapewniła Davy'ego, że wciąż żywi głębokie uczucie do niego i mimo że nie wywiązała się ze spotkania w wyznaczonym dniu, Jones nigdy by jej nie kochał, gdyby nie jej niekontrolowana i nieprzewidywalna natura. Jones zarzekał się, że nigdy więcej nie będzie już o niej myśleć. Calypso skarciła go również za zaniedbanie jego obowiązku przewożenia dusz do innego świata, przez co uszkodził swój umysł i duszę, i stał się potworem, przeklętym, by żyć wiecznie na morzu. Calypso była również wściekła, że Piraccy Lordowie uwięzili ją w ludzkiej postaci. W ten sposób jej prawdziwe zamiary zostały ujawnione: planowała użyć swoich mocy, żeby zdradzić całą piracką flotę, wydając ją Beckettowi w akcie zemsty. Zapewniała, że da całą swoją miłość Jonesowi i kiedy go dotknęła, na moment zamienił się w człowieka, którym kiedyś był. Przed odejściem Jones z tęsknotą zapewnił, że jego serce będzie zawsze do niej należeć.

Podczas bitwy między flotą Kompanii Wschodnioindyjskiej a flotą piracką, Barbossa spalił 9 "talarów" w nieudanej próbie uwolnienia Calypso. W końcu została uwolniona, dzięki Ragettiemu, który dokonał tego przez poprawne wyszeptanie magicznej formuły: „Calypso, uwalniam cię z okowów człowieczeństwa” tonem, jakim się mówi do kochanki. Zanim Calypso została uwolniona, Will uświadomił ją, że to Davy Jones ją zdradził przez ujawnienie pierwszemu Sądowi Bractwa, jak uwięzić ją w ludzkim ciele. Związana linami, urosła nagle do blisko sześćdziesięciu stóp wysokości. Barbossa zapytał ją, czy dotrzyma umowy i użyje swojej mocy, by ocalić piratów. W furii Calypso uwolniła się, zmieniając się w tysiące małych krabów, które uciekły do morza. Jej wściekłość stworzyła gwałtowny huragan i wir, który stał się miejscem walki pomiędzy "Czarną Perłą" i "Latającym Holendrem". Zamiast pomóc którejś stronie, jej gniew został skierowany zarówno przeciw Pirackim Lordom za jej uwięzienie, jak i przeciw Davy'emu Jonesowi za jego zdradę. Ekstremalne warunki sztormu zneutralizowały prędkość "Perły" i ogień z "Holendra", pozwalając na wyrównaną walkę. Davy Jones krzyczał w gniewie, spowodowanym tą nową zdradą. Jego ostatnim słowem, przed pogrążeniem się w przepaści wiru, było jej imię.

Osobowość[]

W Skrzyni Umarlaka Tia Dalma wydaje się trochę tajemnicza i enigmatyczna. Posiada zalotną i skłonną do gierek osobowość (zgodnie z legendą mówiącą, że morska bogini Calypso była kimś w rodzaju uwodzicielki), poza tym lubi mówić zagadkowo.

W trzeciej części Piratów, kiedy w końcu jest znana jako Calypso, przedstawiona jest jako stanowcza, ale dobroczynna bogini. Lecz jeśli się ją rozgniewa, jej gniew nie zna granic.

Ciekawostki[]

  • Calypso to bogini grecka.
Piraci z Karaibów
Filmy Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003) • Piraci z Karaibów: Skrzynia Umarlaka (2006) • Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007) • Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011) • Pirates of the Caribbean: Dead Man Tell No Tales (2017)
Postacie główne Jack SparrowWill TurnerElizabeth SwannHector BarbossaDavy JonesCzarnobrodyAngelica
Postacie poboczne

Joshame GibbsTia DalmaBill "Bucior" Turnerlord Cutler Beckettadmirał James Norringtongubernator Weatherby SwannIan Mercerporucznik Theodore GrovesFilip SwiftSyrenaScrum

Aktorzy Johnny DeppOrlando BloomKeira KnightleyGeoffrey RushBill NighyIan McShanePenélope CruzKevin McNallyNaomie HarrisMackenzie CrookLee ArenbergTom HollanderJack DavenportJonathan Pryce
Statki Czarna PerłaLatający HolenderZemsta Królowej AnnyHMS EndeavourHMS ProvidenceSantiago
Advertisement